Ciekawostki

Sezon zimowego ogrzewania w mieszkaniach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jaki i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych.
Czytaj więcej...
Definicja nieruchomości wspólnej Wspólnoty Mieszkaniowej wynikająca z ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali jest bardzo ogólna i stanowi, że: "Nieruchomością wspólną są te części budynku (i istniejących w nim urządzeń), które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 u.w.l.), a także grunt (ewentualnie prawo użytkowania wieczystego), na którym wzniesiono budynek"
Czytaj więcej...
Od czasu wprowadzenia do rozliczeń wody indywidualnych wodomierzy mieszkaniowych, systematycznie narasta problem niedoborów jakie muszą pokrywać zarządcy nieruchomości przy rozliczaniu się z dostawcami wody - zakładami wodociągowymi.
Czytaj więcej...

Pozycja Wspólnoty Mieszkaniowej w przypadku zbycia zadłużonego lokalu

Wiele wspólnot mieszkaniowych boryka się z problemem uzyskania zaspokojenia swoich wierzytelności z tytułu nieopłaconych kosztów zarządu nieruchomością wspólną w wypadku zbycia lokalu przez zadłużonego względem nich właściciela. Poniższe rozważania mają na celu ukazanie pozycji Wspólnoty Mieszkaniowej we wspomnianej sytuacji oraz wskazanie możliwych dróg postępowania w celu odzyskania wierzytelności.
Czytaj więcej...
Problemy z wentylacją w mieszkaniach każdy z nas chciałby, by jego dom czy mieszkanie były jak najbardziej komfortowe. Dlatego podczas prac wykończeniowych próbujemy zadbać o najmniejszy szczegół, mogący mieć wpływ na poprawę komfortu. Wybieramy najlepsze dla nas materiały, armaturę, grzejniki, sprzęt RTV, AGD i prawie zawsze zapominamy o najważniejszym elemencie - sprawnej wentylacji.
Czytaj więcej...
Ścieżka uzyskania premii termomodernizacyjnej obejmuje kilka kluczowych kroków: przeprowadzenie audytu energetycznego, wybór banku kredytującego, złożenie wniosku o kredyt i realizacja projektu. Po akceptacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, następuje realizacja termomodernizacji, a na koniec wypłata premii.
Czytaj więcej...
Zarząd, to podejmowanie wszelkich decyzji i czynności, które zmierzają do utrzymania nieruchomości w stanie nie pogorszonym. Zarząd lub w imieniu jego wybrany Zarządca winien również podejmować wszelkie starania w celu inwestowania w nieruchomość, aby uzyskać w przyszłości pożytki obniżające koszty członków Wspólnoty. Uprawnienia i obowiązki Zarządcy wynikają z przepisów Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami, Ustawy o własności lokali jak również innych ustaw i przepisów wykonawczych. Szczegółowy zakres uprawnień jak i obowiązków powinna określać umowa o zarządzanie nieruchomością.
Czytaj więcej...

Po pierwsze - przeprowadzamy audyt energetyczny.

Pierwszym krokiem do uzyskania premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Dokument ten określa przede wszystkim zakres niezbędnych prac remontowych, całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia, a także kwotę możliwego do uzyskania kredytu oraz premii termomodernizacyjnej. Audyt energetyczny może wykonać jedynie akredytowany audytor o odpowiednich kwalifikacjach. Aktualna lista uprawionych specjalistów znajduje się na stronie internetowej Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Koszt takiego opracowania dla budynku wielorodzinnego waha się w granicach 2-4 tys. zł.
Czytaj więcej...
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram